Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Türkiye’nin 4. Büyük Botanik Parkı Odunpazarı’nda Açıldı

11.03.2014

odnTürkiye’nin 4. Büyük botanik parkı olan Odunpazarı Belediyesi Botanik Parkı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ak Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca, Ülker Can ve Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’nın da katıldığı açılış programı Eskişehirliler tarafından büyük ilgi ile takip edildi.

Büyük ilgi ile takip edilen açılış programında yaptığı konuşmada; “Odunpazarı içinde yeşil değil, yeşil içinde bir Odunpazarı sloganıyla çıktığımız yolda on yılda toplam yeşil alan miktarını üç kat arttırarak 3.2 milyon metrekareye, kişi başına düşen yeşil alan miktarını da 3,4 m²’den 8,5 m²’ye çıkartmış bulunuyoruz” diyen Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı; “Eskişehirli hemşehrilerimizin ve kentimize ziyarete gelen konuklarımızın faydalanabileceği yeşil alanların tesisine özen gösteren Odunpazarı Belediyesi’nin, çevre duyarlılığının sembolü olan Botanik Park, sadece bu şehrin değil bölgemizin de ilk canlı bitki koleksiyon alanıdır. Porsuk Çayı ile çevrelenmiş 45 bin m²’lik bir alan üzerinde 231 farklı türden 70 bin bitki ve ağaca ev sahipliği yapan Odunpazarı Belediyesi Botanik Parkın en önemli özelliklerinden biri de 4 mevsimi bir arada sunmasıdır” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı ise yaptığı konuşmada Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’yı Eskişehir halkının hizmetine sunduğu önemli çalışmalardan dolayı kutladığını ifade ederek; Prof. Dr. Hikmet Birand tarafından yazılan Alıç Ağacı ile Sohbetler isimli kitabının Odunpazarı Belediyesi tarafından tüm öğrencilere armağan edilmesini ve Hikmet Birant’ın isminin Odunpazarı Belediyesi Botanik Parkı içerisinde bir bölüme verilmesini istediğini ifade etti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise yaptığı konuşmada Odunpazarı Belediyesinin Eskişehir’e kazandırdığı Şelalepark ve Şehri Derya Parkı’ndan sonra üçüncü büyük park projesi olan Botanik Park’ın açılışında Eskişehir’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, bu önemli proje için Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’yı kutladığını belirtti.

Bu Haberi Paylaşın