Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Türkiye’nin En Yüksek Hibeli Alt Yapı Projesi…

10.05.2013

Toplam 600 gün sürmesi planlanan proje ile Ordu Belediyesi yüksek seviyede çevre korunmasına ulaşmak ve AB atıksu sektörü direktiflerine uyarak Türkiye’ nin AB’ ye katılımına katkı sağlamayı, ayrıca; Türk ve AB mevzuatlarına uyan etkili bir atıksu yönetim sistemi kurarak Karadeniz’ in kanalizasyon deşarjının olumsuz etkilerinden korunmasını sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında;

Ordu Atıksu Arıtma Tesisinin yapılması, Kumbaşı Arıtma Tesisinin Modernizasyonu ve Cumhuriyet Arıtma Tesisinin Ordu Atıksu Arıtma Tesisine bağlanması yer alıyor.

Cumhuriyet Arıtma Tesisinin Ordu Atıksu Arıtma Tesisine bağlanması için sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Seyit Torun, 7 Aralık 2011 tarihinde çalışmaların başladığını,  proje tamamlandığında toplamda 213.000 kişilik nüfusa hizmet vereceğini ve Ordu sahillerinin Avrupa standartlarında deniz suyu kalitesine erişeceğini vurguladı.

Ordu Atıksu Arıtma Tesisinin toplam 27 dönümlük arazi üzerinde inşa edildiğini hatırlatan Başkan Seyit Torun, fiziksel ve biyolojik ileri arıtma sistemleri içerecek tesisin tamamlanması ile birlikte Ordu kıyılarının deniz suyu kalitesinin yükselerek sahil sularının yüzmek için ideal hale geleceğini ifade etti.

Başkan Torun yaptığı açıklamada, “Mevcut haldeki deniz suyundan kaynaklanan negatif etkileri azaltarak turizm ve balıkçılık sektörlerindeki aktiviteleri artıracağız. 2025 yılında 217.115 kişi için, 2045 yılında ise 292.157 kişinin sürdürebilir su ve atıksu arıtma hizmetleri vereceğiz. İşletme maliyetleri açısından su kaçakları nedeniyle harcanan bedelin minimize edilerek azaltılması ile Ordu Belediyesinin su ve kanalizasyon hizmetlerinin ucuzlamasına ve geliştirilmesine katkı sağlanacaktır. Ordu Belediyesi 5 yıldır bu proje ile ilgili yoğun bir çaba sergiliyor. Belediyemiz Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte proje için harcadığımız çaba artık meyvesini vermeye başladı. Ordu Belediyesi bu proje ile birlikte turizm kenti olarak hedefini belirleyen Ordu’yu örnek ve denizi ile de yaşanabilir bir kent haline getirecektir ” dedi.

Bu proje ile birlikte Ordu Belediyesinin  Avrupa Birliğinden en yüksek miktardaki hibeyi alan kurum olduğunu açıklayan Başkan Seyit Torun, projenin IPA başvurusunun 17 Eylül 2008 tarihinde yapıldığına dikkat çekerek, 2 Nisan 2009 tarihinde de komisyonun resmen Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi başvurusunu kabul ettiğini, 13 Kasım 2009 tarihinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Komisyonu arasında ikili proje çalışmasının imzalandığını ifade etti.

Bu projenin içerisinde 57 km’ lik içme suyu ve 30km’lik kanalizasyon hatlarının rehabilitasyonu olduğunu da hatırlatan Başkan Seyit Torun, “Proje kapsamında şehir içme suyu şebekesindeki sızıntılar tespit edilerek ıslahı yapılacak. Ayrıca kaçak atıksu bağlantıları, kaçak yağmur suyu hatları da tespit edilerek ıslah edilecek” şeklinde konuştu.

Projenin bütçesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Seyit Torun, projenin toplam bütçesinin 25.635.000 Euro olduğunu ve bunun;

– %85’lik kısmı olan 21.789.707 Euro’sunun AB katkısı ile,

– %6’lık kısmı olan 1.538.097 Euro’ sunun Bakanlık katkısı ile,

– %9’luk kısmı olan 2.307.150 Euro’nun da Ordu Belediyesinin katkısı ile sağlanacağını söyledi.

Bu Haberi Paylaşın