Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Ulaşım zincirine helitaksi ile bir halka daha

11.11.2013

helikopterBüyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’yı İstanbul ve Türkiye’nin diğer illeri ile dünyanın tüm ülkelerine daha da yakınlaştırmak amacıyla hizmete sunulan helikopter kiralama (Helitaksi) hizmeti başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, helikopter kiralama (helitaksi) hizmetinin BURULAŞ helikopter sahasında yapılan tanıtım toplantısında, Bursa’yı tüm alanlarda kalkındırmayı hedeflediklerini söyledi.
Bursa’nın daha ulaşılabilir bir kent olması amacıyla ulaşım hizmetlerine her geçen gün yenilerini eklediklerini belirten Başkan Altepe, “Bursa’da yine bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor, kentin bir ihtiyacını daha gideriyoruz. Havayolu kullanımında Bursa’yı daha avantajlı hale getiriyoruz” dedi.
Bursa’nın ‘dünya kenti’ olma yolunda hızlı ve emin adımlar attığını kaydeden Başkan Altepe, “Son dönemde gerek merkezi hükümet olarak gerekse yerelde önemli hamleler gerçekleştiriliyor. Bursa, çağ atlıyor. Bursa, yerel yönetimlerde gerçekleştirilen önemli ve örnek hizmetlerle, yeni bir vizyonla yoluna devam ediyor. Bursa, hedefleri olan iddialı bir kent. Bursa’nın yeni vizyonu, doğal güzelliklerine ve kültürel değerlerine sahip çıkıp koruyacak çalışmalarla her alanda gelişimi ve kalkınmanın sağlanmasıdır” diye konuştu.

“Hedefimiz her alanda gelişimdir”
Başkan Altepe, Bursa’da kentin potansiyelinin her geçen gün daha da ileriye taşındığını bildirdi. “Bursa’da hedefimiz her alanda gelişimdir” diyen Altepe, turizmin önünü açılacağını ve kısa zamanda Bursa’nın dünya devleri arasında yer alan firmaların odağı olacağını ifade etti. Bursa’nın raylı sistemlerde de öncü olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, bu ay 500 bini aşan yolcusuyla BUDO’nun kentin bir markası olduğunu hatırlattı. Altepe, İstanbul ile Bursa’yı yakınlaştıran deniz uçağıyla da Bursa’nın önemli bir eksiğinin cevap bulduğunu ve 2 yeni uçağın daha yılbaşından sonra seferlerine başlayacağını ifade etti.

Bursa – İstanbul arası helitaksi ile 25 dakika
Başkan Altepe, helitaksi uygulamasının ise kente değer katacağını dile getirerek, “Güçlü bir şehir olan Bursa, ulaşımda yeni vizyonuyla dünyaya kendisini kabul ettirdi. Helikopter taksi yani helitaksi, BTSO’nun ve iş dünyasının da talebiyle gündeme alındı. 25 dakikada Bursa’dan İstanbul’un istenilen noktasına inmek, iş dünyasının önemli bir talebi ve Bursa’nın da bir eksiğiydi. Artık bu eksik BURULAŞ ile gideriliyor. BURULAŞ’ın helikopter pisti olan heliporttan her gün sabah ve akşam, Kadıköy, Beşiktaş ve Atatürk Havalimanı’na tarifeli seferler yapılabilecek. Bursa’dan Kadıköy’e 300 TL, Beşiktaş’a 325 TL ve Atatürk Havalimanı’na da 350 TL’ye helitaksi ile ulaşılabilecek. Öte yandan Kadıköy ile Beşiktaş arasında 100 TL, Kadıköy ile Atatürk Havalimanı arasında da 150 TL’ye ulaşım sağlanacak. Bursa’dan İstanbul’a ortalama 25 dakika sürecek ulaşım, Skyline’a ait 13 araçlık helikopter filosuyla gerçekleşecek” şeklinde konuştu. Altepe, helitaksinin bir yandan zaman kazandırırken bir yandan da kentin ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacağına işaret etti.

İlk uçuş Başkan Altepe’den
Bursa’yı adım adım daha ulaşılabilir bir kent haline getirdiklerini söyleyen Başkan Altepe, 6 kişilik 13 helikopter ile yolcuların yarım saat içinde İstanbul’un 100 farklı noktasına ulaşabileceğini vurguladı. Sabah ve akşam saatlerinde yapılacak 2 gidiş ve 2 dönüş olmak üzere toplam 4 sefer planlanan tarifeli uçuşların talebe göre artabileceğini ifade eden Başkan Altepe, projenin ikinci ayağında da özel uçuş hizmetlerinin yapılacağını belirtti. Türkiye’nin ve dünyanın farklı noktalarına özel helikopter kiralama hizmeti de verecek olan BURULAŞ, ulaşımın yanı sıra reklam çekimi, ambulans hizmeti, çevre denetimi ve arama kurtarma hizmetleri için de helikopter kiralama hizmeti sunacak. Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve Bursalı iş adamlarının da katıldığı tanıtım toplantısının ardından Başkan Altepe, helitaksi ile ilk uçuşunu gerçekleştirerek, İnegöl’e gitti.

Bu Haberi Paylaşın