Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Uluslararası Çevre Konferansı Ürgüp te yapılıyor

25.06.2013

Nevşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 53 farklı ülkeden 700 kişinin katıldığı Icoest 2013 Çevre konferansı Ürgüp Belediyesi Turgut Özal Kültür Merkezinde başladı.

Kongreye Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Ürgüp Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ürgüp Belediye Başkan Vekili Mahmut Duran, çok sayıda üniversiteden temsilcisi ve 53 ülkeden 700’e yakın kişi katıldı.

 Konferansın açılışında konuşan Vali Ceylan, çevre bilincinin çevre ile ilgili sorunların en iyi şekilde tartışılabildiği bir ortam olmasını temenni ederek, başarılı neticelerle sonuçlanmasını temenni ediyorum diye konuştu. Çevrenin insan yaşamındaki yerine de değinen Vali Ceylan, bizden sonraki nesillere ne tür bir çevre, nasıl bir çevre bırakmamız, onların yaşam standartlarının daha iyi daha güzel bir ortamda yaşamalarını için neler yapılması gerektiği konusunda buradaki bilim adamlarımızın düşünceleri çok önemli dedi. NEÜ Rektörü Prof Dr. Filiz Kılıç da, Nevşehir üniversitesi olarak kurulduğumuz günden bu yana çevreye duyarlı bir üniversite olma gayreti içerisinde olduk diyerek, çevreye duyarlılığımızı da bilimsel açıdan yaptığımız çalışmalarla ortaya koymaya çalıştık. Her yerde çevrenin kirlendiğinden bahsediyoruz. Katılımcıların çok olmasından mutlu oldum çünkü konuşmakla kalmıyoruz, onu anladım. Gelecek nesillere nasıl daha iyi bir çevre bırakabiliriz endişesiyle hareket ediyoruz dedi.

Ürgüp Belediye Başkan vekili Mahmut Duran da Konferansın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta en temiz ilçe seçilen Ürgüp’te yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Şehir dışındaki bir toplantısı nedeniyle konferansa katılamayan Belediye Başkanı Fahri Yıldız’ın selamlarını katılımcılara iletti. Konuşmaların ardından kongreye katılan bilim adamları çevre konusunda yaptıkları araştırmaları katılımcılara aktardı.

4 gün boyunca sürecek konferansın Ürgüpte düzenlenmesinde sağladığı katkılar nedeniyle Ürgüp Belediyesine plaket takdim edildi.

Bu konferans Ürgüp’ün tanıtımı ile Ürgüp Turizm ve ticaretine olumlu katkı sağlayacaktır.


 

 

Bu Haberi Paylaşın