Bizi Takip Edin

Manşetler

Uluslararası Kent ve Sağlık Kongresi Bursa’da Gerçekleşti

02.01.2019

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Kent ve Sağlık” temalı uluslararası kongre 11-14 Aralık 2018 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi.

Kent ve Sağlık Kongresine Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Birlik üyesi belediye başkanları, meclis üyeleri, Birlik danışma kurulu üyeleri, DSÖ sağlıklı şehirler ağı temsilcileri, çeşitli kurum ve kuruluşların ilgili yöneticileri, üniversitelerden akademisyenler ve öğrenciler, Sağlıklı Kentler Birliği koordinatörleri, ulusal ve uluslararası uzmanlar ve konuşmacılar ve basın mensupları ile birlikte 87 kurumdan 200’e yakın ulusal ve uluslararası katılımcı katıldı. Kongre kapsamında kent sağlığı konu başlıklarında üç salonda toplam 22 oturum gerçekleştirildi. Bu oturumlar içerisinde 1 ikili oturum, 1 başkanlar oturumu, 2 uzmanlar oturumu yer aldı.

Açılış konuşmaları öncesinde Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan kısa bir animasyon filmi katılımcılarla paylaşıldı.

Kongre, Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan’ın konuşmasıyla başladı. Türkkan konuşmasında böyle bir kongreye başkanlık etmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkkan, Birlik olarak uluslararası bir kongre yapmayı çok istediklerini, özverili çalışma ve desteklerle birlikte bunu başarmanın sevinci içerisinde olduğunu belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.  Türkkan konuşmasında değişen koşulların toplum sağlığına etkisine işaret etti, yerel yönetimlerin kent sağlığı adına önemli çalışmalar yaptığını ve çalışmaların daha arttırılarak geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkkan’ın konuşmasının ardından DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Program Yöneticisi Monika Kosinska’nın videosu katılımcılar ile paylaşıldı. Kosinska konuşmasında 2018 yılının Sağlıklı Şehirler Hareketinin 30. Yılı olduğunu belirtti. Ekim ayında Belfast’da gerçekleşen uluslararası konferans ile bunu kutladıklarını söyleyen Kosinska, Türkiye Sağlıklı Şehirler Ağı’nın gerçekleştirdiği Kent ve Sağlık Kongresi ile bu harekete önemli katkı sağladığını ifade etti. Birlik Başkanı Menderes Türel’e desteklerinden dolayı teşekkür etti ve işbirliğimizin artması temennisinde bulundu.

Açılış konuşmasını yapan Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Menderes Türel’e Birliğin ilk uluslararası kongresine öncülük etmesinden ve desteklemesinden dolayı teşekkür etti. Ellibeş konuşmasında Sağlıklı Kentler Birliği’nin kuruluşunun 10 belediye ile başladığını, geçen 13 senede 72 üye belediye ile gelinen seviyenin takdir edici olduğunu belirtti. Kuruluş aşamasında yer alan bir belediye başkanı olarak onur duyduğunu aktif siyasette olmasa dahi her zaman Sağlıklı Kentler Birliği’ni destekleyeceğini söyleyerek sözü ev sahibi Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a verdi. Aktaş konuşmasında, Birliğin kuruluşundan bugünlere gelmesine kadar emeği geçen bütün belediye başkanlarına teşekkür etti. Aktaş, Sağlıklı Kentler Birliği’nin, kuruluşundan bu yana ‘sağlıklı şehir’ kavramını yaygınlaştırmak için çaba gösterdiğini ifade ederek “Sağlıklı Kentler Birliği hareketi, kentlerimiz için gelişimi teşvik edici önemli bir rol oynuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün en aktif birliklerden biri haline gelmemizin özünde de büyük bir başarı ile gerçekleştirilen çalışmalar yer alıyor dedi. Birliğe üye belediyeler olarak sahip olduğumuz sorumluluklarla kentlerimiz için gerekli sosyal ve fiziki ortamı oluşturabilmeli ve aynı zamanda da sürekli gelişen ‘Sağlıklı Şehirler’ hareketinde öncü, teşvik edici bir profil çizerek diğer belediyelerimizin de bu gelişen dinamiğin içinde olmalarına ön ayak olmalıyız diyerek açılış konuşmaları sona erdi.

Kongre programının ilk oturumu “Sağlıklı Kentler” başlığında ikili konferans olarak gerçekleşti. Sağlıklı Şehirler Hareketinin başlama sebepleri ve hedeflerinin detaylı olarak anlatıldığı Sağlıklı Şehirlerin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği ile Sağlıklı Şehirler Hareketinin Türkiye Hikâyesi katılıcılarla paylaşıldı.

Başkanların Kent ve Sağlık Söyleşisi oturumunda Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ile kent sağlığı üzerine söyleşi yapıldı.

Kongre programında kentlerde halk sağlığı, kent ekolojisi ve iklim değişikliği, kentlerde bisikletli ulaşım, belediyelerin örnek sağlıklı kent çalışmaları, yaşam biçimi olarak bisiklet, sağlık ve kentsel çevre, kentlerde çevre yönetimi ve yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurumsallaşması başlıklarında oturumlara yer verildi. Kendi alanlarında uzmanlaşmış konuşmacıların yer aldığı 2 uzman konferansı oturumu, kabul edilen sözel bildiriler oturumları, Sağlıklı Kentler Birliği tarafından desteklenen tezlerin sunulduğu oturumlar, Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışmasında ödül kazanan belediyelerin sunumlarının yer aldığı oturumlar ve Haydi Çocuklar Bisikletle Okula kampanyasına destek veren belediyelerin sunumlarının yer aldığı oturumlar da kongre programında yer aldı.

Konferansın kapanış oturumunda Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar tarafından; 2014-2018 yılları arasında Birlik tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, DSÖ 6. faz çalışmaları, Belfast Konferansının çıktıları, Kopenhag Mutabakatı, Belfast Tüzüğü ve 7. faz dönemine geçiş konuları hakkında bilgilendirme yapıldı. Doç. Dr. Alpaslan Türkkan tarafından kongre katılımı ve süreci hakkında kısa bilgiler verildikten sonra Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş tüm katılımcılara ve konuşmacılara teşekkür ederek kapanış konuşmasını yaptı. Kapanış konuşmalarının ardından Mehmet Ellibeş, Birlik üyesi belediye başkanlarına, encümen ve plan bütçe komisyonu üyelerine, meclis üyelerine, koordinatörlere, danışma kurulu üyelerine 2014-2018 yılları arasındaki katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür sertifikalarını takdim etti.

Bu Haberi Paylaşın