Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Urla Organik Pazarı açıldı

28.06.2013

Urla’da izlenen son yıllardaki sağlıklı kent projelerine bir yenisi daha eklendi

Ülkemizde son yıllarda ekolojik tarımı geliştirme ve destekleme, tüketiciye en kolay yoldan ulaşma hedefi doğrultusunda açılan ve İzmir’de de devamlılığı sağlanan “Ekopazar”ların bir yenisi Urla’da hayata geçirildi.

Ekopazar Urla Organik Pazarı ile sağlıklı yaşamın önemli bir bileşeni olan beslenme konusunda bilinçli tüketim alışkanlığı geliştirmesi hedeflenmiştir. Belediyenin halkla beraber gerçekleştirdiği projelere en güzel örneklerden birini teşkil eden Ekopazar Urla, katılımcılıkla belirlenen 2023 yılı Urla kent vizyonuyla da örtüşmektedir. İlçenin çevreci, bilimsel, sağlıklı kent çalışmalarını destekleyici etkisiyle diğer belediye projeleriyle beraber Urla’nın Alternatif Yaşam Kenti olmasına katkı sağlayacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği İşbirliğiyle “Ekopazar Urla” Eski Tamirhane Binası’nda Açıldı

Açılışta İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Park Bahçeler Dairesi Başkanı Ziya Çavdar, Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Atila Ertem başta olmak üzere ekolojik üretim yapan üreticiler ve Urlalılar hazır bulundu.

Urla ve çevresine hizmet verecek olan Ekopazar’ın organik üretici ile tüketiciyi aracısız bir araya getireceğini ifade eden Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, “Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan doğal beslenme konusunda insanlarımızın bilinçlenmesiyle ekolojik ürünlere olan ilginin artması üreticilerimizi de doğal üretime yöneltti. Bizler de açtığımız ekopazar ile üretici ve tüketici arasında aracısız bir köprü kuracağımıza inanıyoruz. Yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için doğaya saygılı organik üretime destek vermek ve ekolojik ürünler kullanmak hepimizin görevi ve sorumluluğu olmalıdır. Bu bağlamda Urla ve çevresine hizmet verecek ve her Çarşamba günü kurulacak olan Ekopazarımıza herkesi bekliyoruz. Özellikle yarımadanın organik pazar adresi bugünden itibaren Urla olacaktır” dedi.

Açılışa katılan Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Atila Ertem, 5 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan “Yarımada’da Organik Tarım Projesi” kapsamında Urla’da belediyenin destekleriyle gönüllü üreticilerle eğitim çalışmalarına başladıklarını ve bugünlere geldiklerini ifade ederek üretici ve tüketicilerin bir araya gelmesini sağlayan Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.

Sertifikalı ürünlerin yer alacağı pazarda ürünlerin kontrolü ETO tarafından düzenli olarak yapılacak. Pazarda ayrıca kese kağıdı, doğada yüzde yüz çözülebilen malzemeden yapılmış poşetler, fileler ve bez torbalar kullanılacak. Ekopazar Urla, her Çarşamba günü eski Tamirhane Binası’nda 09.00-19.00 saatleri arası açık kalacak.

Bu Haberi Paylaşın