AnasayfaÜyelerimizSıkça Sorulanlarİletişim Bilgileri
 

Duyurular

Üyeler Bağımlılık İle Mücadele Çalıştayı İçin Toplandı

Tarih : 24 Ağustos 2015

bag
Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Kültegin Ögel rehberiliğinde gerçekleştirilen bağımlıkla mücadele çalıştayında bir araya geldiler. 19-20 Ağustos tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilen çalıştaya 22 üye belediyeden yaklaşık 60 kişi katıldı. Üye belediyelerin yanında Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü, Bursa Emniyet Müdürlüğü(Tubim) ve Yeşilay Bursa Şubesinden temsilciler çalıştaya katkı verdiler.

Çalıştay, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık’ın konuşmasıyla başladı. Karlık, madde bağımlılığının Türkiye’nin en önemli sıkıntılarından bir tanesi olduğunu söyledi. Bağımlılığın sadece sağlık açısından değil toplumsal sonuçları itibariyle de son derece yıkıcı bir hal aldığını belirten Başkanvekili Karlık, kamu kurumlarının bu konuda birlikte hareket etmesinin ve toplumun yanında olmalarının önemine dikkat çekti. Konuşmasında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bağımlılık konusunda gerçekleştirdiği çalışmalara da değinen Başkanvekili Karlık, “Büyükşehir Belediyesi olarak uyuşturucu madde bağımlılığının tedavisi için alternatif rehabilitasyon binalarıyla konuya kesin bir çözüm bulmak istiyoruz. Bu kapsamda ayrıca, ilk adım ve danışma merkezleri kurmayı hedefliyoruz” dedi.

BAG1

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık’ın konuşmasının ardından Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar tarafından Birlik ve çalıştay süreci hakkında katılımcılara bilgi verildi. Birlik müdürü, Prof. Dr. Kültegin Ögel rehberliğinde hazırlanan bağımlıkla mücadele anketine 28 üye belediyenin geri bildirimde bulunduğunu ve 18 üye belediyenin de bağımlılık alanında yürütülmüş veya yürümekte olan çalışmalarını paylaştığını belirtti.

BAG2

Açılış ve bilgilendirme konuşmalarının ardından Prof. Dr. Kültegin Ögel, birinci gün bağımlılık önleme, ikinci gün bağımlılık müdahale konularında yerel yönetimlerin üzerlerine düşen sorumlukları anlattı.

BAG4

Ayrıca çalıştay süresince önleme yöntemleri, bağımlılıkta önlemeye ilişkin temel sorular, müdahale yöntemleri ve bağımlılıkta müdahaleye ilişkin temel sorular konuları anlatıldı. Önleme ve müdahale konularında öneri ve uygulamaların tartışılması ile çalıştay sona erdi.

BAG5

BAG3

Etkinlikler
 
Yayınlar
 
Diğer Yayınlarımız
 
Video Galerisi
 
Fotoğraf Galerisi
 
 
 
Üye Belediyelerimiz
 
 
Anasayfa ÜyelerimizBirlik HakkındaSKB HaberleriÜye Belediye HaberleriYayınlarFotoğraf Galerisiİletişim Bilgileri
© 2005-2020 Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği. Tüm hakları saklıdır.