Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Uyuşturucuyla Mücadelede Bilim Sempozyumu Düzenlendi

01.04.2022

Uyuşturucuyla mücadelenin tüm boyutlarıyla yeniden ele alındığı ‘Uyuşturucuyla Mücadelede Bilim’’ konulu sempozyum Belediyemiz ve Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu ev sahipliğinde ilçemizde gerçekleştirildi.

Akdağmadeni Sağlık Yüksek Okulu konferans salonunda gerçekleştirilen, 2 günde toplam 7 oturumdan oluşan sempozyuma 11 farklı şehirden 23 değerli bilim insanı katıldı. Sempozyum Başkanlıklarını Prof. Dr. Hamit HANCI, Prof. Dr. Fevzi POLAT, Prof. Dr. Yurdagül ERDEM, Prof. Dr. Sevinç POLAT, Dr. Öğretim Üyesi Suzan TEK AYAZ, Belediye Başkanımız Uzm.Dr.Nezih YALÇIN, İlçe Kaymakamımız Fatih TOPUZ’un yaptığı programa Ankara Vali Yardımcısı Ayhan ÖZKAN, Yozgat Valimiz Ziya POLAT, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet KÖSE, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet KARADAĞ, İl Emniyet Müdürü Murat ESERTÜRK, İl Alay Komutanı Albay Halil BAŞER, Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcıları, akademisyenler, il-ilçe protokolü, öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

Sempozyum açılışında ve kapanışında bir konuşma gerçekleştiren Belediye Başkanımız Uzm.Dr.Nezih YALÇIN uyuşturucunun çok önemli sosyal ve ekonomik toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çekti. Başkanımız konuşmasında ‘’ Son dönemlerin en büyük problemlerin başında gelen uyuşturucu bağımlılığı ve bağımlılıkla mücadelede etkin yöntemlerin bilimsel olarak tartışılacağı, ortaya çıkacak çok değerli bilgilerle bizleri aydınlatacak ve yön gösterecek bu önemli sempozyumu ilçemizde gerçekleştirmekten ve değerli hocalarımızı İç Anadolu Bölgesi’nin incisi olan ilçemizde ağırlamaktan mutluyuz gururluyuz. Gülmek için ölüme giden bir nesille karşı karşıyayız. Belki özenti olarak belki kendini ispatlama çabası olarak uyuşturucuya bulaşan kendini içinden çıkılmaz bir duruma sokan bir gençliği korumak bizlerin en büyük görevidir. Doktor olarak görev yaptığım süre boyunca yüzlerce insanın ölüm haberini vermek zorunda kaldım. Ama en çok üzüldüğüm vaka 20’li yaşlarda bir gencimizin uyuşturucudan dolayı ölüm haberini ailesine vermek oldu. Dokunabileceğimiz belki de hayatına yön verebileceğimiz bir çocuktu ama biz toplum olarak ona dokunmadığımız için o gencimizi kaybettik. Uyuşturucu madde kullanımına başlarken zevk verir gibi görünüyor ama ilk dozda veya sonraki dozlarda ani ölümler karşımıza çıkabiliyor. Uyuşturucu madde kullanımını bireysel bir hastalık olarak değil, toplumsal rahatsızlıkların bireye yansıması olarak tarif ediyorum. Ben tekrardan Akdağmadeni’ne değer kattığınız, bizleri aydınlattığınız için canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu süreçte büyük emeği olan Sağlık Yüksek Okulu Müdürümüz Dr.Öğr. Üyesi Suzan TEK AYAZ’a, değerli ekip arkadaşlarına, hocalarıma, okul öğrencilerimize ve belediye personelimize teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Bu Haberi Paylaşın