Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Uyuşturucuyla Mücadelede Önemli Başarı

09.11.2018

Kurulda İlçe Emniyet Amirliğince yapılan sunumda Altınova’da 2017 yılına oranla 2018 yılında uyuşturucu merkezli suçlarda yüzde 50 oranında azalmanın olduğu bildirildi.

KAYMAKAM ÖZYİĞİT BAŞKANLIĞINDA

Altınova İlçe Uyuşturucu İle Mücadele Kurulu Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit başkanlığında, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Altınova İlçe Emniyet Amiri M. Ferit Duman, İlçe Jandarma Komutanı Jn. Üst. Burak Kılıç, İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr. Özlem Kalak ve daire amirlerinin katılımıyla Kasım 2018 toplantısını gerçekleştirdi.

BAŞLAMA YAŞI 11’in altında

Ülkemizde maddeye başlama yaşının 11’lere kadar düştüğü belirtilen değerlendirmede; 15 yaş altında yüzde 31, 16-20 yaşlarda yüzde 43, 26-30 yaşlarda yüzde 6 ve 30 yaş üstünde yüzde 8 oranında madde kullanımına başlandığı belirtildi.

KULLANIM NEDENİ

Kurul toplantısında uzmanlar tarafından yapılan sunumlarda yapılan araştırmalar da ele alındı. Konuyla ilgili bilgi veren yetkililer, “Alkol ve madde kullanımının nedenleri sorulduğunda, belirtilen “kişisel sorunlar” arasında, okulda düşük performans göstermek, para ya da başka değerli şeylerini kaybetmek, kaza geçirmek ya da yaralanmak ya da acil servise alınmak bulunmaktadır. “İlişkilerdeki sorunlar” arasında arkadaşlarla, ebeveynlerle ve öğretmenlerle kavga etmek ya da tartışmak seçenekleri bulunmaktadır” denildi.

ALINAN KARARLAR

Altınova İlçe Uyuşturucu İle Mücadele Kurulu, Kasım ayı içerisinde ilçe merkezinde halkın, öğrencilerin, velilerin davetli olduğu yoğun katılımlı bilgilendirme toplantısı yapılması, Narkotik Eğitim Tır’ının ilçeye getirtilmesi, Tüm kurum ve kuruluşlarca ve STK’larının katılımıyla ‘Uyuşturucu ile Mücadele Farkındalık yürüyüşü’ Etkinliğinin düzenlenmesine ve ilçedeki yeni madde kullanım alışkanlıklarının araştırılması karar verdi.

Bu Haberi Paylaşın