Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Ve Taksim hazır…

20.09.2013

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim yayalaştırma projesinde sona gelindi. İstanbul trafiğinde araç kullananlar bugün ilk kez Taksim’de araçlarını yer altında kullandı. Taksim trafiğindeki araç sahipleri yeni düzenlemeyi korna sesleri ve alkışlayarak kutladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim yayalaştırma projesi kapsamında sürdürdüğü trafiği yeraltına alma çalışmaları tamamlandı. Tarlabaşı Bulvarı ile Cumhuriyet Caddesi’ndeki araç trafiği yer altına alındı. Yeni projeyle birlikte Oteller Bölgesi ile İstiklal caddesine erişimi kesintisiz olarak sağlanmış oldu.

Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalarla birbirinden bağımsız olan anıt çevresi, metro giriş çıkışı ve gezi parkı proje kapsamında birleştirilerek toplamda 98.000 m2’lik yayalaştırılmış alan halkın hizmetine alındı.

Altgeçit Tarlabaşı – Harbiye yönünde 450 mt’si kapalı toplam 750 mt, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 300 mt’si kapalı toplam 450 mt dir. Gidiş-geliş 2 şerit olan altgeçitte ayrıca 100 mt boyunda 2 şerit otobüs cebi bulunuluyor. Yaklaşık 4500 m2 otobüs durak alanı bulunan altgeçitten meydan ve metroya yaya erişimi merdiven haricinde, yürüyen merdiven ve engelli erişimine de uygun asansör ile sağlanıyor.

Altgeçitte otomatik yangın algılama ve müdahale sistemi, zararlı gazların uzaklaştırılmasına yönelik otomatik jetfan sistemi ve trafik kontrol merkezi bulunuluyor. Yönetim tek bir merkezden bilgisayarlı otomasyon sistemiyle denetlenecek. Tarlabaşı Bulvarı – Cumhuriyet Caddesi araç trafiğini rahatlacak tüneller bugün hizmete alındı.

20130920-164159.jpg

Bu Haberi Paylaşın