Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Yaralı hayvanlara ambulanslı müdahale

09.07.2015

Yaralı hayvanlara ambulanslı müdahale

Büyükşehir Belediyesi, yaralı ve zor durumdaki sokak hayvanlarına ambulansla 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Son 6 ayda 1259 yaralı hayvana müdahale edildi.

Önceki yönetim döneminde kedi ve köpek ölümleri ile gündeme gelen Kepezaltı Sahipsiz Hayvan Barınağı, şefkat yuvasına döndü. Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğü’nün, sahipsiz hayvanların trafik kazaları ve benzeri durumlarda meydana gelen can kayıplarını en aza indirmek için oluşturduğu tam donanımlı hayvan ambulansı, gece gündüz sevimli dostlara hizmet vermeye devam ediyor. Veteriner hekim, hayvan koruma ekibi ve hasta bakıcıdan oluşan ekip ile vatandaşlardan gelen ihbarları anında değerlendiriliyor.

TAM DONANIMLI AMBULANS
Hayvan ambulansı ile olay yerine giden veteriner hekim liderliğindeki ekip, en kısa sürede yaralı hayvana müdahale ediyor. Acil cerrahi müdahalelerin de yapılabildiği ambulansta, yoğun bakım ünitesi, solunum cihazları gibi hayatı fonksiyon için önem arz eden cihaz ve donanımlar yer alıyor. Yaralı hayvana daha kapsamlı müdahale sahipsiz hayvan bakım merkezinde yapılıyor.

1259 YARALI HAYVANA MÜDAHALE
Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Şube Müdürü Adnan Büyükkaya son 6 ayda 1557 ihbar geldiğini ve 1259 yaralı hayvana müdahale ettikleri belirtti. Büyükkaya, “Yaralı hayvanlara tam donanımlı hayvan ambulansımız ile müdahale ediyoruz. Barınağa getirip filmlerini çekiyoruz. 10 gün karantina altına alınıp iyileşmelerini bekliyoruz. İyileşenleri sahiplendiriyoruz. Bu hayvanlardan 181’ine yeni bir yuva bulduk. Aralarında trafik kazası geçirip uzuvlarını kaybeden hayvanlar var. Onları hiçbir şekilde sokağa bırakmıyoruz. Engelli barınağımıza alarak yaşamlarına devam etmelerini sağlıyoruz” diye konuştu.

YARALI HAYVANLARI BİLDİRİN
Adnan Büyükkaya, sahiplenilmeyen hayvanları tedavilerinin ardından küpe ve mikroçip takarak, yasa gereği alındıkları yere geri bıraktıklarını anlattı. Büyükkaya, vatandaşların çevrede gördükleri yaralı ve hasta sokak hayvanlarını belediyenin 332 22 33 nolu telefonuna bildirmelerini istedi.

Bu Haberi Paylaşın