Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Yeni Yapılara ‘Çöp Konteyneri’ Şartı Geliyor

10.02.2017

Daha hijyenik, sağlıklı ve modern bir kent yaratmak adına örnek bir karar alan Karşıyaka Belediyesi, yeni inşa edilecek binalara ‘çöp konteyneri’ şartı getiriyor. Artık yapı projelerinde, daire sayısına göre yer altı ya da yer üstü konteynerlerine yer verilmesi zorunlu olacak. Şartları yerine getirmeyenler, yapı kullanma izni alamayacak.

Sitelerde Çöpler Yer Altına

Karşıyaka Belediye Meclisi, ilçe genelinde yeni inşa edilecek binalara çöp konteyneri zorunluluğu getiren düzenlemeyi oybirliğiyle kabul etti. Buna göre, 40 daire (bağımsız birim) ve üzeri siteler ile büyük iş merkezlerinde, çöpler yer altına alınacak. İnşaat firmaları, yapı projelerinde her 40-80 daire için 1 adet yer altı konteyneri alanı belirleyecek. Yapı kullanma izni de bu konteynerlerin konulması ve kapalı muhafaza alanı yapılması şartıyla verilecek.

Uygulama Bu Ay Başlayacak

40 daireden az olan ve yer altı konteyneri alanı düzenlenemeyecek parsellerde ise yer üstü konteyneri uygulaması yapılacak. Müteahhitler, bu binalar için yer üstü konteyneri satın alacak ya da her 5 daireye karşılık gelen konteyner bedelini ödeyecek. Yeni uygulama, bu ay içerisinde başlatılacak.

Daha Temiz Bir Kent İçin El Ele

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Daha temiz ve modern bir kent yaratmak için çıktığımız yolda, önemli bir karara imza attık. Sokaklarımızda evsel atıklardan kaynaklanan çevre ve görüntü kirliliklerini ortadan kaldırırken, halk sağlığının korunmasına da katkı sağlamış olacağız. Her kesimden destek göreceğine inandığım bu uygulamayı, el ele hayata geçireceğiz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın