Bizi Takip Edin

Manşetler

Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimine Katıldık

09.12.2016

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından hazırlanan “Bağımlılıkla Mücadelede Yerel Medya Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında gazetecilere ve kamu kurumlarına verilen “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” konusundaki eğitime katıldık.

7 bölge 7 ilde gerçekleştirilen “Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı” eğitimlerinin altıncısı İstanbul’da yapıldı. Eğitim programına İstanbul, Bursa, Kocaeli, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli’den medya mensupları, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Yeşilay gönüllülerinden oluşan yaklaşık 200 kişi katıldı.

Eğitime Bursa’dan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Basın Yayın Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü, Bursa Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Bursa Sağlık Müdürlüğü, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği, Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile medya mensupları katıldı.

Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Projesi, bağımlılık konusunda halkın doğru bilgileri bağımlılık terminolojisine uygun bir şekilde alabilmesi için başta yerel medya olmak üzere, yayın araçları ile halkı bilgilendiren tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Yeşilay gönüllülerinin bağımlılık iletişimi kapasitesinin artırılmasını amaçlıyor.

Programın açılış konuşmalarını BYEGM İstanbul İl Müdürü Necmettin Altuntaş, Yeşilay Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Seylan ve İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından ilk sunum Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) Formatörü Abdullah Ensar Uzun tarafından gerçekleştirildi. Bağımlılık farkındalığı hakkında katılımcılara bilgi veren Uzun, madde bağımlılarıyla iletişim kurarken dikkat edilmesi gerekenlere dair açıklamalarda bulundu.

Yerel Medya bağımlılık farkındalığı eğitiminin ikinci bölümünde Prof. Dr. Ali Murat Vural tarafından bağımlılıkla ilgili haberlerin dili ve yaklaşımının ele alındığı sunum gerçekleştirildi. Vural, karşılıklı soru cevaplarla konunun tartışıldığı sunumda, uyuşturucu madde konulu basın çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Uyuşturucu kullanan kişilere yönelik tasvirlerin, betimlemelerin haber metninde nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin açıklamaların yapıldığı eğitimin son bölümünde ise, katılımcılarla birlikte atölye çalışması gerçekleştirildi, uyuşturucu madde konulu özel haber çalışmaları yapıldı.

Bu Haberi Paylaşın