Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Yılda Ortalama 170 bin Kişiye Kanser Teşhisi

15.02.2017

Kansere karşı farkındalık yaratmak adına Edirne Belediyesi’nin düzenlediği eğitim seminerine konuşmacı olarak katılan Halk Sağlığı Birimi Kanser Tarama Merkezi’nde görevli Dr. Esra Tekinaslan, Türkiye’de yılda ortalama 170 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirterek kanser teşhisi konulanlardan 100 bininin erkek, 70 binin ise kadın olduğuna dikkat çekti.

Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri’nin koordinasyonluğunda Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Dr. Esra Tekinaslan ve Tıbbı Sekreter Filiz Çakar Başkan tarafından kadınlara yönelik eğitim semineri Özgecan Kadın Merkezi’nde gerçekleştirildi. Eğitim Seminerine kadın merkezlerinden hizmet alan kadınlarla birlikte Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Özlem Takındı ve Hemşire İnci Özer de yer aldı.

Edirne Belediyesi olarak Halk Sağlığını çok önemsediklerini ifade eden Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Edirne Belediyesi olarak halkın sağlıkla ilgili bilgilendirilmesi konularında kurumlarımıza da destek veriyoruz. İnsanlar özellikle bilgi sahibi olmadıkları konulardan korkarlar. Dün aynı zamanda da Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ydü. Dünyada 8 saniyede bir kişi sigaradan hayatını kaybediyor. Sağlıklı bir gelecek için sigarayı bırakmalıyız. 10-15 yıldır Sağlık Bakanlığı’nın sigara ile mücadelede yürüttüğü politikaları çok doğru buluyorum. Çünkü sigara kanser yapıcı maddelerin başında geliyor. Gençlerimize, çocuklarımıza rol model olmak adına da sigarayı bırakın” diye konuştu.

Edirne Belediyesi Sağlık Birimi’ne vatandaşların 188 no’lu hattan ulaşabileceklerine dikkat çeken Tanrıkulu, “Vatandaşlarımız bize ulaşarak, sağlık, cenaze ve ambulans hizmetlerinden yararlanabilirler” dedi

SU FATURALARINA ‘ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR’ SLOGANI

Edirne Belediyesi olarak kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için çeşitli projeler geliştirdiklerini anlatan Tanrıkulu, “Bu ay gelen su faturalarına küçük bir cümlecik yazdık; “Erken teşhis hayat kurtarır” sloganıyla dikkat çekmek istedik. Edirne Belediye Başkan Recep Gürkan’ın dediği gibi biz belediyecilik anlayışını doğumdan, ölüme kadar sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Tarama Merkezi’nde görev yapan Dr. Esra Tekinaslan, kanser tarama merkezi hakkında bilgi verdi. Merkezin, özellikle 3 kanserin erken teşhisi için kurulmuş bir merkez olduğunu ifade eden Tekinaslan, “Rahim ağzı, meme ve kolorektal dediğimiz kalın bağırsak kanserlerinin erken teşhisini önemsiyoruz. Türkiye’de 208 kanser tarama merkezi var. Kanser tarama merkezinde yapılan bütün işlemler ücretsiz. Ücretsiz taşıma hizmetimiz de var. Eğitim programlarımız oluyor. Kanserlerde en önemli risk faktörü sigara olarak geçiyor. Türkiye’de ortalama 170 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor. 100 bini erkek, 70 bini kadın. Erkeklerde en sık rastlanan kanser türü akciğer kanseri, kadınlarda en çok rastlanan kanser türü ise meme kanseri. Erken teşhis ile kanseri yakalamak ve hayatı normale döndürmeyi amaçlıyoruz” dedi

Bu Haberi Paylaşın