Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

35 Ton Atık Cam Toplandı

27.12.2016

Pendik Belediyesi ve Şişecam A.Ş. işbirliğiyle başlatılan “Horeca Projesi” ile cam tüketiminin oldukça fazla olduğu otel, restoran ve kafeterya gibi işletmelerden 8 ayda 35 ton atık cam toplandı.

Pendik Belediyesi, Şişecam A.Ş. işbirliği ile otel, restoran ve kafeteryagibi işletmelerde oluşan cam ambalaj atıklarının diğer atıklarla karışmadan ayrı olarak toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması için ilçede Horeca Projesini hayata geçirdi. Cam tüketiminin oldukça fazla olduğu otel, restoran, cafe gibi işletmelerde başlatılan proje kapsamında 8 ayda 35 ton cam ambalaj atığı toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı. Ekipmanların teslimi ile birlikte otel yönetiminin belirlediği personele ÇEVKO Vakfı tarafından cam geri dönüşümü ve kaynağında ayrıştırma konulu eğitimler verildi. Eğitimler sonunda eğitimlere katılan tüm personele katılım sertifikası da verildi.

Cam ambalaj atıkları %100 geri dönüştürülebiliyor

Horeca ismi, “hotel”, “restoran”, “eğlence yerleri” ve “cafe” isimlerinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor.Projenin yürütüldüğü otel ve işletmelerde cam ambalaj atıkları, önceden çöpe atılırken şimdilerde ise geri dönüşüme kazandırılıyor. Böylece depolama alanlarına giden atık miktarı azaltılarak atık yönetiminde maliyetler azaltılıyor, doğal kaynaklar korunuyor. Cam ambalaj atıkları %100 geri dönüştürülebilir atıklar olarak biliniyor. Uygulama çerçevesinde, çalışanların oluşan cam ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayırmaları konusunda bilgilendirilmesi, uygun ekipman tasarımı ve yerleşimi, ekipmanların doluluk oranlarının izlenerek uygun toplama zamanının ve sıklığının belirlenmesi gibi çalışmalar yürütülerek maliyetler asgari seviyeye indirgeniyor.

Pendik’e 175 cam kumbarası daha

Kalitesinden kaybetmeden, sonsuz kez ikincil hammadde olarak tekrar üretime dahil edilebilen cam atıkların toplanması için ilçe genelinde çalışmalar artarak devam ediyor.  Vatandaşların duyarlılığını da arttıran çalışmalar kapsamında bu yıl 480 bin kilogram atık cam toplandı. Ayrıca geçen yıl ilçeye 175 adet cam kumbarası daha kazandırıldı.

Bu Haberi Paylaşın