Bizi Takip Edin

Ülke Değerlendirmeleri

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Aralık 2019’da ortaya çıkan ve yeni koronavirüs olarak adlandırılan COVID-19 virüsü çok kısa bir sürede yayılarak tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturdu. Bilenen bir virüsün, bilinmeyen bir türünün etkisinin bu kadar şiddetli olacağını kimse beklemiyordu. Tüm dünya bilmediği bir virüse karşı hazırlık yapamadan, tam olarak ne yapacağını bilemez bir halde yakalandı. 11 Mart 2020 tarihinde DSÖ Genel Direktörü, mevcut küresel COVID-19 salgınını pandemi ilan etti.

Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyeleri, COVID-19 salgınına karşı 32 ülkenin yaptığı mücadeleyi değerlendirdi. Norveç, Finlandiya, İzlanda, Almanya, Hollanda, Belçika, İrlanda, İngiltere, İspanya, Portekiz, Belarus, Brezilya, Avusturya, Hırvatistan, Ukrayna, İsveç, İsviçre, ABD, Çek Cumhuriyeti, G. Kore, İsrail, Letonya, Katar, Mısır, Rusya, Çin, İtalya, Yunanistan, Macaristan, Fransa, Danimarka ve Yeni Zellanda’nın yer verildiği çalışmada Covid-19’un ülkelerde ilk görülme tarihinden 31 Mayıs 2020 tarihine kadar olan zaman dilimindeki yayılma süreci, alınan önlemler ve değerlendirme bölümleri analiz edildi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Aralık 2019’da ortaya çıkan COVID-19 virüsü tüm dünya için halk sağlığı tehdidi oluşturmuş ve bir süre sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmiştir. Ülkemizde de salgının görülmeye başladığı 10 Mart 2020 tarihinden itibaren yerel yönetimler salgının ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlarla özverili bir şekilde mücadele etmeye başlamış, mücadele sırasında zorluklar yaşamış, sorumluluk ve yükleri çok artmıştır.

Sağlıklı Kentler Birliği yönetiminin önerisi üzerine Birliğe üye belediyelerin pandemi sürecinde yaptıkları çalışmalar her hafta e-bülten olarak yayınlanmaya başlandı.

Ülke Değerlendirmeleri

Norveç, Finlandiya, İzlanda

Prof. Dr. Handan Türkoğlu

Almanya, Belçika, Hollanda

Prof. Dr. Feza Karaer

İngiltere, İrlanda

Prof. Dr. Cengiz Türe

Belarus, İspanya, Portekiz

Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz

Hırvatistan-Avusturya-Brezilya

Prof. Dr. Tülin Vural Aslan

İsveç, İsviçre, Ukrayna

Prof. Dr. Bülent Yılmaz

ABD, Çekya, G.Kore

Doç. Dr. Emel İrgil

Mısır, Çin, Rusya

Doç. Dr. Alpaslan Türkkan

İsrail, Litvanya, Katar

Doç. Dr. İnci Parlaktuna

İtalya, Yunanistan, Macaristan

Doç. Dr. Gül Sayan Atanur

Polonya, Danimarka, Yeni Zelanda

Doç. Dr. Asım Mustafa Ayten