Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Amaç Farkındalık Yaratmak

06.12.2016

3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle, Atatürk Anıtı önündeki çelenk sunma törenine, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Edirne’deki engelli derneklerinin başkanları ve üyeleri katıldı. Atatürk Anıtı’ndaki törende, Engelli Dernekleri adına konuşan Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Abdü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlama günü olmadığını söyleyerek “Bizi bir gün değil her gün anlamanızı bekliyoruz” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da kendilerini bir gün 365 gün anladığını ifade eden Abdü, Başkan Recep Gürkan’a teşekkürlerini sundu.

Çelenk sunma töreninin ardından, Saraçlar Caddesi’nde ki sergiyi gezen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bende bir engelli babanın çocuğuyum. Bir ailede engelli birinin var olmasının ne demek olduğunu ancak ve ancak ailesinde engelli bir birey olan anlar. Dışarıdan ne kadar bakarsanız bakın; yaptıklarınız iyi niyetli ve yürekten olsa da, önyargılarınız varsa siz engellilerin yaşamlarını bir anlamda zorlaştırıyorsunuzdur” dedi. Gürkan, ‘Engelsiz Bir Kent’ yaratabilmek için öncelikli olarak toplumda engelli bir bireyinde tüm insanlar gibi birey olduğunu kabul etmek gerektiğini belirtti.

Bir engelli vatandaşın evinden çıkıp, yaşadığı şehirde günlük işlerini tek başına halledebildiği takdirde, o kentin çağdaş bir kent olabileceğine değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Peki, Edirne böyle bir şehir mi? Maalesef değil. Peki, dünyada böyle bir şehir var mı? Maalesef yok. Ama bunu hedef olarak koymak gerekir. Bu konuda bizlerinde çalışmaları var. Amacımız engeli bulunan bütün yurttaşlarımızı daha rahat, daha konforlu ve özgür yaşayacağı kentlerde buluşturmak” diye konuştu.

Sergide konuşan Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler, engelli vatandaşların her zaman yanında olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek, Engellilerle ilgili çıkan tüm yasaların belirlenmeden önce, engelli derneklerinin de görüşlerinin alınmasının önemli olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Gürkan daha sonra Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği’nin hazırladığı engelli bireylerin ortak düşüncelerinden oluşan broşürü okudu ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü hakkındaki duygu ve düşüncelerini Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği’nin hazırladığı anı defterini yazarak imzaladı.

Bu Haberi Paylaşın