Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Atık Yağ Toplamada İlk

24.02.2017

Hem çevrenin hem de ekonominin kazanması amacıyla 2015 yılında atık yağ toplama çalışmalarına başlayan Pendik Belediyesi, bu kapsamdaki faaliyetleri daha da geliştiriyor. Muhtarlıklar ve okullarda devam eden atık yağ toplama projesine marketler de eklendi. İlk olarak pilot bölge Güzelyalı Mahallesi’nde yapılan çalışma kapsamında marketlere de Atık Yağ Toplama İstasyonları konuldu. Yeni istasyonların da eklenmesiyle 2016 yılında toplanan 290 ton atık yağ miktarının daha da artırılması bekleniyor. Öte yandan marketlerde Atık Yağ Toplama Noktalarının yanında Atık Pil Toplama Noktaları da oluşturuldu.

12 mahallede daha uygulanmaya başlandı

İlk olarak Güzelyalı Mahallesi’nde başlayan projeye 13 mahalle daha eklendi. Yeni mahalleler; Güllübağlar, Fevzi Çakmak, Esenler, Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı, Ahmet Yesevi, Güzelyalı, Fatih, Orhangazi, Kaynarca, Bahçelievler ve Yeni Mahalle olarak belirlendi. Bu kapsamda bu bölgelerdeki kurumsal marketlerde toplama noktaları oluşturuldu.

Bitkisel atık yağlar neden zararlı?

Atık yağlar, suya veya kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplayıp su sistemine zarar veriyor. Zamanla suda çözülerek sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırıyor. Atık Su Arıtma Tesisinin işletme maliyetini de artırıyor. Atık su, kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden oluyor. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verilerine göre1 litre bitkisel atık yağ 1 milyon litre suyu kirletebiliyor. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde atık yağlardan biodizel üretilebiliyor. Bu da ekonomiye katkı anlamına geliyor.

Bu Haberi Paylaşın