Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

BESAŞ’tan organik ekmek

07.01.2015

BURSA organik ekmek

1980 yılından bu yana 35 yıldır Bursalılara yönelik sağlıklı, ekonomik ve güvenilir üretimler gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BESAŞ, sertifikalı, katkısız, tamamen doğal organik ekmek satışına da başladı.

Sağlıklı tüketim maddelerini müşteri istekleri ve gelen tavsiyeler doğrultusunda her geçen geliştiren BESAŞ, ürün yelpazesine organik ekmek ile yeni bir üye daha ekledi. Çalışmaları büyük bir titizlikle süren ve girdiği tüm testlerden olumlu sonuçlar alan yüzde 100 doğal ekmek, BESAŞ satış noktalarında halkın beğenisine sunuldu.

4 yılda 16 yeni ekmek çeşidi
BESAŞ olarak Bursalılara hizmet edebilmek ve halka güvenilir, sağlıklı, ekonomik ürünler sunabilmek için yoğun çalışmalar yaptıklarını belirten BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, 2010 yılında 5 olan ekmek çeşidini şu an 21’e çıkardıklarını hatırlattı. Vatandaşa çeşitliliğin yanında sağlıklı beslenme açısından önem arz eden ekmekleri sunduklarını söyleyen Bektaş, vitamin deposu şampiyon ekmek, kalori deposu ruşeymli ekmek ve geçmişten bir lezzet olan köy ekmeğinin bunlardan birkaçı olduğunu ifade etti. Son olarak vatandaşlardan gelen yoğun istek ve yapılan AR-GE çalışmaları neticesinde yüzde 100 organik ekmeği üretmeye karar verdiklerini vurgulayan Bektaş, “Yapılan çalışmalar neticesinde standartlara göre sertifikalı olarak üretimi gerçekleştirilen organik ekmeği de raflara koyduk. Tüm BESAŞ noktalarında satışa sunulan organik ekmeğin üretiminde hiçbir GDO’lu ürün yer almamaktadır” dedi.

Sağlığa zararlı hiçbir madde yok
BESAŞ olarak organik ekmeğin üretimindeki her aşamaya ayrı bir titizlilik ve önemle yaklaştıklarını belirten Bektaş, üretimde kullanılan buğdayların yetiştirilmesinde insan sağlığına ve çevreye zararlı hiçbir maddenin bulunmadığını da ifade etti. Endüstriyel tarımda kullanılan gübre, hormon ve GDO‘lu ürünlerin insan sağlığında kanser, diyabet, obezite, kısırlık ve kalp hastalıkları oluşturabildiğini söyleyen Bektaş, “Organik tarımda bunların hiçbirine yer yoktur. Ekmek üretiminde kullanılan diğer bir element tuzdur. Organik ekmek üretiminde kullanılan kaya veya deniz tuzu rafinasyon işlemine tabi tutulmadığı için içerisinde beyazlaştırıcı ve topaklanmayı önleyici kimyasallar bulunmamaktadır” diye konuştu. Organik ekmek üretiminin en önemli ayrıcalığının endüstriyel maya kullanılmaması olduğunu ifade eden Bektaş, “Bunun yerine doğadan elde edilen yabani maya ile mayalanmış ekşi hamur kullanılmaktadır. Organik ekmeğin üretim süreci ve kullanılan maya doğal ve yavaş mayalanma olduğundan ekmekte tat ve aroma unsurları daha fazla oluşur. Bu nedenle organik ekmeğin tat ve aroması normal ekmekten daha fazladır” şeklinde konuştu.

 

Bu Haberi Paylaşın