Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bu projeler alkışlanır

29.09.2015

 150919140145716

Protokoller imzalandı… Doğa ve çevre konusundaki hassasiyet ve yatırımları ile Türkiye’ye önek olan Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Denizli Büyükşehir Belediyesi Gücünü Güneşten Alıyor” ve “Denizli Büyükşehir Belediyesi Canlı Ağaç Müzesi” projelerinin protokolleri imzalandı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlayıp GEKA 2015 Yılı Alternatif Turizm Mali Destek Programı ve Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Denizli Büyükşehir Belediyesi Gücünü Güneşten Alıyor” ve “Denizli Büyükşehir Belediyesi Canlı Ağaç Müzesi” projelerinin protokolleri imzalandı. Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen protokol törenine, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özsoy, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve Etüt ve Projeler Daire Başkanı Halil İbrahim Kaşlıköse katıldı. GEKA Genel Sekreteri Alata, GEKA’nın 2015 yılında üç destek programı olduğunu belirterek, alternatif turizm ve yenilenebilir enerji programları kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı iki projeye destek verildiğini söyledi. Alata, “Her iki projede uzmanlarca yapılan değerlendirmeler sonucunda desteklenmesi yönünde karar çıktı. Projelerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Başkan Zolan’ın aynı zamanda GEKA Yönetim Kurulu üyesi olduğunu ifade eden Alata, “Sayın Başkanımıza bu süreçte de bizlere verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Denizlimizin hizmetindeyiz”

Başkan Zolan ise, bugün güzel bir işin başlangıcını yaptıklarını söyledi. Daha önce söz verdikleri Canlı Ağaç Müzesi’nin bitki çeşitliliğinin öğrenilmesi ve alternatif turizme katkı sağlaması anlamında önemli olduğunu ifade eden Başkan Zolan, “İnşallah Canlı Ağaç Müzesi oluşturarak hem şehrimizin turizmine katkı sağlayacağız, hem de çocuklarımıza, gençlerimize, insanlarımıza güzel bir eser bırakmış olacağız” dedi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Gücünü Güneşten Alıyor çalışmasının heyecan duydukları bir proje olduğunu anlatan Başkan Zolan, “Yapmış olduğumuz kapalı pazaryerlerinin üzerleri kullanılmaz durumdaydı ve oraların değerlendirilmesini arzu ettik. Proje ile bünyemizdeki 10 bilgi evi ve kurs merkezimizin kullandığı elektrik güneş enerjisinden elde edilecek” diye konuştu. Projeye emek veren katkı sağlayan herkese teşekkür eden Başkan Zolan, şöyle konuştu: “Hep beraber tüm kurumlarıyla biz Denizlimizin hizmetindeyiz. Denizli daha iyiye, daha güzele gitsin uğraşındayız. Burada Süleyman Bey ile birlikte bu güzelliklerin altına ortak imza atacağız. İnşallah Denizlimize güzellikler ve hayırlar getirsin.” Konuşmaların ardından her iki projenin protokolleri imzalandı.

Canlı Ağaç Müzesi

Türkiye’de sayılı illerde bulunan Canlı Ağaç Müzesi Cankurtaran Mevkii’ndeki Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 4.8 hektarlık alanda kurulacak. Denizli ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan ağaç ve çalı gibi farklı bitki çeşitlerinin yer alacağı alanda gezi parkurları ile biyolojik bir gölet bulunacak. Gölette nilüfer ve benzeri su bitkileri de yer alacak. Bitkilerin isim ve özelliklerinin yazılı olacağı Canlı Ağaç Müzesi’nde mevcut alan dokusuna ek olarak yüzlerce bitki çeşidi dikilecek.

Gücünü Güneşten Alıyor Projesi

Denizli Büyükşehir Belediyesi Gücünü Güneşten Alıyor Projesi ile Kayıhan Pazaryeri’nin üzeri güneş panelleri ile örtülerek, yenilenebilir enerji kaynağına yatırım yapılacak. Buradan elde edilecek elektrik ile başta Kayıhan Bilgi Evi ve Kurs Merkezi olmak üzere kentin farklı bölgesinde bulunan toplam 10 bilgi evi ve kurs merkezinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

150919140141279 150919140142732  150919140147544

Bu Haberi Paylaşın