Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çöplükler Yeşil Aan Oluyor

30.06.2017

28 HAZİRAN 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇÖPLÜKLER YEŞİL ALAN OLUYOR
– BURSA’NIN DAHA SAĞLIKLI VE YAŞANABİLİR BİR KENT OLMASI İÇİN ÇEVRE YATIRIMLARINI ARALIKSIZ SÜRDÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLÇELERDEKİ VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA ALANLARINI REHABİLİTE EDİYOR.

BURSA – Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılan ilçelerde ve bu ilçelere bağlı beldelerde uzun yıllardır düzensiz çöp depolama alanı olarak kullanılan çöp sahalarının rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar hızla sürüyor. Çevre sağlığının korunması, atıkların çevreye verdiği zararların ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında düzensiz çöp depolama alanlarının yeniden doğaya kazandırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda yapılan rehabilitasyon çalışmaları ile Bursa’ya yaklaşık 240 bin metrekare yeşil alan kazandırıldı. 2017 ve 2018 yıllarında ise İznik İlçesi merkez çöp alanı ile Orhangazi, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Orhaneli ve Büyükorhan İlçelerindeki muhtelif mahallelerde yaklaşık 100 bin metrekare alanda bulunan çöp alanlarının rehabilitasyonun gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda Mustafakemalpaşa İlçesi, Çeltikçi ve Tatkavaklı Mahallelerindeki yaklaşık 10 bin metrekare alanda bulunan çöp alanının rehabilitasyonu tamamlandı. Çalışma kapsamında; katı atığın tesviye işlemleri yapılarak sahaların üstü toprak ile kapatıldı, çöpte meydana gelen biyolojik bozulma sonrası oluşan metan gazı uygun noktalara yerleştirilen gaz bacası ile kontrol altına alındı, ayrıca sahaya girişlerin engellenmesi için sahanın etrafı tel çit ile çevrildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca rehabilitasyon çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken, Mustafakemalpaşa ilçesi Yalıntaş mahallesi çöp alanı rehabilitasyonu da tamamlanma aşamasına geldi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın