Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Dalgıçlar Çevre İçin Daldı

02.06.2017

01 HAZİRAN 2017

BASIN BÜLTENİ

DALGIÇLAR ÇEVRE İÇİN DALDI
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA MUDANYA’DA DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ YAPAN DALGIÇLAR, SUDAN ÇIKAN TENEKE KUTU, PLASTİK VE CAM ŞİŞELER, METAL ATIKLAR VE OTOMOBİL LASTİĞİ GİBİ ATIKLARI SERGİLEYEREK, KİRLİLİĞİN BOYUTLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Mudanya’da deniz dibi temizliği yapan dalgıçlar, sudan çıkan teneke kutu, plastik ve cam şişeler, metal atıklar ve otomobil lastiği gibi atıkları sergileyerek, kirliliğin boyutlarını gözler önüne serdi.

Sahil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Mudanya sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte, deniz dibinden dalgıçlar aracılığıyla çıkarılan atıklar farkındalık oluşturmak amacıyla sahilde sergilendi. Etkinlik, bilinçsizce, düşüncesizce denize atılan atıkları derinliklerden çekip çıkarmak, denizleri kendi ekosistemine, canlı yaşamına kavuşturmak ve vatandaşları bu konuda bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Dalgıçlar tarafından denizden çıkarılan atıklar içinde araba lastiğinden, soba kazanına, şişelerden plastik torbalara kadar çeşitli atıklar olduğu görüldü. Derelerle taşınan, gemilerden atılan ya da doğrudan kıyılardan vatandaşlar tarafından atılan bu atıkların deniz tabanında oksijensizliğe yol açtığı, bunun da denizdeki canlı yaşamı olumsuz etkilediği belirtildi.

Bütünşehir uygulamasının ardından tamamen Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan sahillerde 2014 yılından bu yana gerek kıyı ve plajlarda gerekse deniz yüzeyinde sürekli temizlik çalışmaları yapılıyor. Son 2 yılda deniz yüzeyinden 400 metreküp, kıyı ve plajlardan ise 20 bin 100 metreküp atık toplanarak bertaraf edildi.
Bu arada Mudanya sahilinde denizden çıkan atıkların sergilendiği etkinlikte, ayrıca Bursa sahillerindeki canlı yaşamı gösteren fotoğraflar da sergilendi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın