Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Dostlardan Mesaj Var

16.05.2017

13 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

DOSTLARDAN MESAJ VAR
– ÖĞRENCİLER HAYVAN SEVGİSİNİ KAĞIDA DÖKTÜ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ, İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE CAN DOSTLARI DERNEĞİ İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN ‘SOKAK HAYVANLARINDAN MESAJ VAR’ KONULU KOMPOZİSYON YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ, MERİNOS AKKM’DE YAPILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Can Dostları Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Sokak Hayvanlarından Mesaj Var’ konulu kompozisyon yarışmasında öğrenciler hayvan sevgisini ve sokak hayvanlarının yaşadığı sıkıntıları kağıda döktü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Can Dostları Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘Sokak Hayvanlarından Mesaj Var’ konulu kompozisyon yarışmasının ödül töreni, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Uludağ Salonu’nda yapıldı.
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, canlılara karşı sevgi besleyen, şefkat duygusunu geliştiren gençlerin eğitimine yönelik güzel bir olduğunu söyledi. Sokak hayvanlarından en güzel şekilde mesajı alarak kağıda döken tüm öğrencileri tebrik eden Altepe, geleceğin teminatı olan çocukların dünyaya örnek olmuş bir milletin torunları olduğunu hatırlattı. Avrupa´da birçok inceleme yaptığını, Avrupalıların insana karşı neyse hayvana karşı da aynı olduğunu dile getiren Altepe, “Milletimizin ne kadar büyük bir millet olduğunu birçok kez gördük. Osmangazi Belediye Başkanı iken hayvanlar için büyük barınak yapmak üzere hareket geçmiştik. Almanya´da incelemeler yaptık. Özel barınaklar yoktu. Villa tipi evleri dönüştürüp 70-80 civarında hayvana orada satmak için bakıyorlardı. Orada sokak hayvanları yaşatmak gibi bir kavram yok. Sokakta yaşayan bir hayvan yok. Çünkü öldürülüyor. Sadece sahipli hayvanların evinde yaşayabileceğini söylediler. Bizler 3000 civarında hayvanın yaşayabileceğini barınaktan söz edince dünyada böyle bir şeyin olmadığını dile getirdiler. Hayvanlar bizlere emanet. Onlara bakmak zor değil. Onları yediği kadarını insanoğlu her gün zaten israf ediyor. Hayvana saygı gösteren insana da saygı gösterir” dedi.
Çocukların her canlıya sevgi beslemesi gerektiğini, bu tür çalışmaları önemsediklerini anlatan Başkan Altepe, doğru insan yetişmesinin önemli olduğunu kaydetti. Hayvanlara yönelik hizmetleri ileriye taşımak istediklerini, ilçe belediyelerinin de hareket geçmesi gerektiğini söyleyen Altepe, “Bizlere yer göstersinler. Gerekli desteği vermeye hazırız. Orhangazi Gemlik bölgesinde yer bulduk. Tesis için çalışmalara başlıyoruz. Misi Gümüştepe tarafında da bir tesis kuruyoruz. Herkes üzerine düşen görevi bir miktar yapsa ortada sıkıntı kalmayacak. Bu yüzden çocuklara büyük iş düşüyor. Yatırım bizden, destek hayvan severlerden” diye konuştu.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür etti. Bursa Kent Konseyi’nin gönüllüleriyle birlikte hayatın her alanına dokunduğunu, Büyükşehir Belediyesi´nin destekleriyle Türkiye´nin en aktif kent konseyi olduklarını ifade eden Çepni, “Bursa Kent Konseyi´nin ayda 200´e yakın faaliyet yapmakta, senede ise 2000’in üzerinde çalışmaya imza atmaktadır. Bursalıların gönüllü çalışmalara ne kadar önem verdiğini bu rakamlar gösteriyor. Hepimiz çocukluk dönemlerinde kedi ve köpek besledik. Onları severek hayata başladık. Günümüz dünyasında kentleşmeyle birlikte ise artık bunlara çocuklar daha az rastlıyor. Ama hayvanların da hayatın bir parçası olduğunu unutmamalıyız. Onların varlığından haberdar etmeliyiz” diye konuştu.

Can Dostları Derneği Başkanı Ümran Babacan, yüreğinde canlı sevgisi olan ve yarışmaya katılan herkese teşekkür etti. Günümüzde sokak hayvanlarının sıkıntıları olduğunu, kanunun ötesinde toplumsal bilinçlenmeyle bunların çözüme ulaşabileceğini söyleyen Babacan, bu kapsamda düzenlenen kompozisyon yarışmasına destek olan tüm kurumlara teşekkür etti. Sokakta yaşayan havanların genelde şiddet gördüğünü, zehirlendiğini anlatan Babacan, çocukların eğitim ve bilinçlenmesiyle bu meselenin çözüleceğine inandığını belirtti. Babacan, sokak hayvanlarına yardımcı olmak için kapı nüne bir kap su ve yemek konulmasını da istedi.
Konuşmaların ardından yarışmaya katılan öğrencilere katılım belgeleri takdim edildi. Ardından dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Kompozisyon yarışmasında birincilik ödülünü Başak Küçükberber (Bursa Özel Final Ortaokulu), ikincilik ödülünü Selin Rodoplu (Vahide Aktuğ Ortaokulu), üçüncülük ödülünü Ayyüce Dilşat Çalışkan (Bisaş Ortaokulu), Jüri özel ödülünü ise Ekin Ferah Keleş (Dilek Özer Ortaokulu) ve Emir Selinay Ümit (Osmangazi Elmasbahçe Ortaokulu) aldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın