Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Evimizde eğitim için el ele

17.10.2014

urla-evimizde eğitim

Gündoğdu Çağdaş Toplum Gönüllüleri Derneği’nin “Evimiz” Projesi sayesinde İzmir’de 150 çocuk, kardeşleri ile birlikte burslu okuyor.

İzmir’e göç ederek gecekondu hayatı süren aileleri ve çocuklarının kente entegrasyonunun sağlanması amacıyla dernek tarafından gerçekleştirilen “Evimiz” projesi Bornova – Mevlana Mahallesi, Eşrefpaşa, Buca – Gediz Mahallesi, Urla ve Bayraklı olarak İzmir’in 5 ilçesinde hayat buluyor.

5 senedir aktif bir şekilde çalışan derneğin Urla’daki evini ziyaret eden Başkan Sibel Uyar, dernek başkanı Yılmaz Sekin ve dernek üyeleriyle sohbet etti.

5. sınıftan üniversiteye kadar çocuklara burs sağladıklarını ifade eden dernek başkanı Sekin, yalnızca çocuklara değil, anne ve babalarına, kardeşlerine ve komşu ailelere de açık bir eğitim anlayışı uyguladıklarını anlattı. Çocukların ihtiyaç duydukları derslerde gönüllü öğretmenler sayesinde destek olunmasının yanı sıra, hobi saatlerinin de yer aldığını ve bu sayede çocukların tiyatro, müzik, yüzme, buz pateni, resim, el işi gibi birçok konuda kendilerini ifade ederek, mutlu olduklarını söyledi.

Üniversiteye kazandırdıkları çok sayıda kız öğrencinin destek aldıkları evlerde gönüllü öğretmenlik yaptığını anlatan dernek Başkanı, kız çocuklarının okumasına izin verilmemesi algısını bu sayede yıktıkları için çok mutlu olduklarını ifade ederek, Urla’da daha fazla “Evimiz” olması gerektiğini söyledi.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın da destek olacağı proje, İzmir’e göç etmiş gelir düzeyi çok düşük ailelerin kente ve kent kültürüne uyum sağlamasını kapsıyor.

 

Bu Haberi Paylaşın