Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Karesi’de İlk Yardım Eğitimi

28.02.2017

Eğitime ve öğrencilere önem veren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bu kez öğrencilerin sağlık eğitimi konusunda da sessiz kalmadı. Karesi Belediyesi ile Özel Sevgi Hastanesi arasında yapılan protokol kapsamında okullarda uygulamalı temel ilk yardım eğitimine başlandı. İlk eğitim Rahmi Kula Anadolu Lisesi 9. sınıfı öğrencilerine verildi. Rahmi Kula Anadolu Lisesi’nde eğitimlerin tamamlanmasının ardından; Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi ve Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitimler devam edecek.

OLAY YERİNDE İLK MÜDAHALE
Sevgi İlk Yardım Merkezi Müdürü Nurten Tosun, herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamanın ilk yardım olduğunu anlattı. Eğitimde 112 arandığından nasıl diyalog kurulmalı, 112’nin gereksiz aranmasından dolayı meydana gelen aksaklıklar ele alındı.

“İLK YARDIM EĞİTİMİ İLKOKULDA BAŞLAMALI”
Sevgi İlk Yardım Merkezi Müdürü Nurten Tosun, “Okulumuzda güzel bir ilk yardım eğitimi dersi verdik. Çocuklarımız dikkatle dersi dinlediler ve uygulamalı olarak ilk yardım eğitimine katıldılar. İlk yardım eğitimleri ilk okuldan itibaren ele alınarak ciddi bir şekilde çocuklarımıza öğretilmesi gerekiyor” dedi. İlk yardım eğitimine katılan Gülmenay Çoban isimli bir kız öğrenci, “Herhangi bir kazada vakaya nasıl yardım edebileceğimizi öğrendik. Çoğu kazada insanlar kaza nedeniyle değil yanlış ilk yardım nedeniyle sakat kaldıklarını ya da hayatlarını kaybettiklerini öğrendik. Yanık, kanama gibi herhangi bir kaza ile karşılaştığımda müdahale etmeyi öğrendim” dedi.

OLAY YERİNDE İLK MÜDAHALEYİ YAPABİLİRİZ
Temel ilk yardım eğitiminin faydalı olduğuna dikkat çeken Faruk Şahin adlı öğrenci ise doğru bildiklerinin meğer yanlış olduğunu bu eğitim sayesinde olay yerinde ne yapacaklarını öğrendiklerini söyledi.

Bu Haberi Paylaşın