Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Osmangazi’den 1 milyon fidan

27.12.2013

dy“Yeniden Yeşil Bursa, Yeniden Yeşil Osmangazi” hedefiyle, Türkiye’nin en büyük çevre projelerinden biri olan ‘Bir Milyon Fidan Kampanyası’na imza atan Osmangazi Belediyesi, 1 milyonuncu fidanın toprakla buluşacağı son fidan dikim törenini Çağlayanköy Piknik alanında gerçekleştirdi.

Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen 1 Milyon Fidan Kampanyasında, bu güne kadar 902 bin 403 fidanı toprakla buluşturan Osmangazi Belediyesi, Türkiye çapında başlatılıp sonlandırılmış en önemli çevre projelerinden birini daha tamamlıyor. Çağlayan Köy Piknik alanı yanındaki alanda düzenlenen fidan dikim töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, son yıllarda yeşili azalan Bursa’nın yeniden o eski yeşil günlerine dönmesi, adının yeşil Bursa olarak anılmasına sebep olan o yeşile tekrar kavuşması için böyle bir kampanyayı başlattıklarını söyledi.

“Bir Milyon Fidan” projesi ile, ilçe merkezinde değişik bölgelere, orman vasfını yitirmiş arazilere fidan dikimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Dündar, “Başlattığımız kampanya ile bu güne kadar 902 bin 403 adet fidanı toprakla buluşturduk. Artık kampanyamızın sonuna geldik. Bu dikim mevsiminde de 98 bin 150 fidanın dikimini gerçekleştirerek, kampanyamızı tamamlamış olacağız. Hedefimiz olan 1 milyon sınırını da aşıp 1 milyon 553 fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Bu proje ‘yeşil Bursa’mızın yeşil kalması, Türkiye’nin yeşil kalması için hayata geçirilmiş çok ciddi bir çevre hareketi” dedi. Osmangazi ilçesindeki okullardan öğrencilerin de katıldığı fidan dikim törenine, Bulgaristan’ın Şumnu kasabası Hitrino Belediyesi Dr. Peter Beron lisesi öğrencileri de katıldı.

Düzenledikleri kampanya ile 1 milyon fidanı toprakla buluştururken, bir yandan da çevre bilincini aşılamayı hedeflediklerini belirten Dündar, “Bir milyon fidanı toprakla buluştururken, siz öğrencilerimize de çevreye sahip çıkmayı, yeşili sevmeyi doğayı korumayı öğretmiş olduk. Bizim bu projemizle birlikte, bir çok okul, kamu ve özel kuruluş bu tür kampanyalar yaptı. Bu sayede Bursa’ya hedeflenenden çok daha fazla fidan dikilmiş oldu. En önemli kazancımız da bu oldu” dedi. Bu güne keder 70 fidan dikim programı yaptıklarının altını çizen Dündar, “Bu son fidan dikim töreni. Bundan sonra yapacağımız tören, inşallah 1 milyonuncu fidanı toprakla buluşturduğumuz tören olacak” diye konuştu.
Dündar’dan Öğrencilere Uyarı
Bu arada törene katılan öğrencilere bir uyarıda da bulunan Dündar, “Bundan sonra buralara geldiğinizde, kendi içeceğiniz suyun yanında, bir şişe de diktiğiniz fidanları sulamak için getirmeyi unutmayın” dedi.

Törene katılan AK Parti Bursa Milletvekili M. Kemal Şerbetçioğlu, yaptığı konuşmada, yeşil bir çevre için yapılması gereken, atılması gereken adımlara dikkat çekti. Şerbetçioğlu, “Yaşanabilir, marka şehirler oluştururken, bu şehirlerdeki yeşil alanların da çoğaltılması için, hem belediyelerimiz, hem de ilgili bakanlıklarımızla bu tür etkinlikleri gerçekleştirdik. Fidan dikmenin, yeşil alanları artırmanın geleceğimize, torunlarımıza en büyük hediye olduğunu çok iyi biliyoruz. Adı yeşil Bursa olan şehrimiz, ne yazık ki, son yıllarda bilinçsiz ve kontrolsüzce yapılan orman tahribatları sonucu bu özelliğinden uzaklaşmaya başlamıştı. Düzenlenen bu kampanyalarla kentimizin yeniden o eski yeşiline kavuşmasına katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun da, düzenlenen kampanyalarla Türkiye genelinde orman alanlarının her yıl büyük bir artış gösterdiğini, Bursa’da böyle bir kampanyayı başlatıp sonlandırdığı için Osmangazi Belediyesine teşekkür etti. Osmangazi Kaymakam’ı Necdet Türker’in konuşmasının ardından, törene katılan protokol üyeleri, öğrencilerle birlikte, Çağlayan Piknik alanı arazisine 150 çam fidanının dikimini gerçekleştirdi. Başkan Dündar, fidan dikim törenine katılan okulların öğrencileri ve öğretmenleri ile, günün anısına ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu Haberi Paylaşın