Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Temiz Sahil Seferberliği

02.06.2017

02 HAZİRAN 2017

BASIN BÜLTENİ

TEMİZ SAHİL SEFERBERLİĞİ
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAHİL HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI, ÇEVRE HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DİKKATLERİ BURSA’NIN SAHİLLERİNE ÇEKECEK ETKİNLİKLERE BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİ.
– SAHİL HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI PERSONELİ VE KENT KONSEYİ ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ GEMLİK KUMSAZ HALK PLAJI’NDA TEMİZLİK YAPTI.
– ETKİNLİKTE SAHİLDEKİ ATIKLARIN TAMAMININ İNSAN KAYNAKLI OLDUĞU BELİRLENİRKEN, DENİZE ULAŞAN BU ATIKLARIN GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNİN ÖTESİNDE DENİZDEKİ CANLI YAŞAMI TEHDİT ETTİĞİ VURGULANDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında dikkatleri Bursa’nın sahillerine çekecek etkinliklere bir yenisini daha ekledi. Sahil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı personeli ve Kent Konseyi Çevre Gönüllüleri Gemlik Kumsaz Halk Plajı’nda temizlik yaptı. Etkinlikte sahildeki atıkların tamamının insan kaynaklı olduğu belirlenirken, denize ulaşan bu atıkların görüntü kirliliğinin ötesinde denizdeki canlı yaşamı tehdit ettiği vurgulandı.

Sahil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Gemlik – Kumsaz Halk Plajında gerçekleştirilen etkinlikte, Kent Konseyi Çevre Gönüllüleri ile birlikte plaja gerek vatandaşlar tarafından atılan atıklar gerekse de denize atılan atıkların kıyıya vurması ile oluşan kirliliğe karşı kumsal temizleme hareketi gerçekleştirildi. Etkinlikte; insanların kıyı temizliği yaparak sorunun çözümünde rol oynamaları, halkın dikkatini deniz çöpü sorununa çekerek bilinçlenmeye katkı sunmak, kirliliğin nedenleri ve nereden geldiğinin öğrenilmesi amaçlandı.

Sahilde ve denizde görüntü kirliliği ile dikkat çeken atıklar, aynı zamanda canlı yaşamı tehdit eden önemli unsurlar olarak ortaya çıkıyor. Misinanın 600 yılda, plastik şişenin 450 yılda, alüminyum tenekenin 200 yılda ve plastik torbanın 20 yılda bozulduğu düşünüldüğünde, umursamazca atılan bir çöple doğal dengenin nasıl bozulduğu da gözler önüne oluyor. Gelecek nesillere sağlıklı bir kent bırakmak hedefiyle çalışmalarına yön veren Sahil Hizmetleri Dairesi Başkanlığı da bir taraftan kirliliği önleyici tedbirler alırken, diğer taraftan bu konuda toplumsal bilinç oluşması için bu tür farklı etkinlere imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan 24 halk plajı düzenleme ve temizlik hizmetiyle yaz sezonunda vatandaşların kullanımına hazır hale getiriliyor.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın