Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Yeşilova Meydana Kavuşuyor

01.02.2014

osmÇarpık ve plansız yapılaşma sonucu ortaya çıkan dar sıkışık mahallelere nefes aldıracak çalışmalarını sürdüren Osmangazi Belediyesi, yapımı planlanan Yeşilova Meydan projesi kapsamında kamulaştırılan binaların yıkımına başladı.

Yıkım törenine AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Cihat Çini Belediye Başkan yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yeşilova Mahalle muhtarlığı üstünde, Küçük Çamlıca sokakta gerçekleştirilen yıkımda, kamulaştırma işlemleri tamamlanan binalar, Başkan Mustafa Dündar’ın da katıldığı törenle yıkıldı. Yeşilova mahallesine nefes aldıracak meydan projesi çerçevesinde kamulaştırılan binaların yıkımı için düzenlenen törende konuşan Başkan Dündar, Osmangazi’de bu güne kadar ideolojik değil hizmet siyaseti ürettiklerini söyledi. Osmangazi’de hizmet üretebilmek için en büyük sıkıntının boş alan olduğunu ifade eden Başkan Dündar, “ Bizler 2009 da göreve geldiğimizde yeşil Bursa’nın yeşilini tekrar kazanmak için 1milyon fidan kampanyası başlattık, burası da Yeşilova mahallesi zamanında Yeşilova imiş, betonlaşmadan dolayı insanların nefes alacağı yerler kalmamış, Yeşilova mahallesinde ciddi kamulaştırmalar yaptık, bu çalışmalarla birlikte Yeşilova mahallesinde 11 bina yıktık, 10 bin metrekare alan kamulaştırdık. Zamanla plansız bir şekilde yapılan konutlar, bir göz evle başlayıp daha sonra apartmanlara, sokak ve mahallelere dönen yaşam alanları sonucu çarpık ve plansız bir şehir ortaya çıkmış. Ne yazık ki, mahallelerde sosyal donatı alanı için ayrılmış bir metrekare yerimiz yok” diye konuştu.

Osmangazi’de hizmet üretebilmek adına 2013 yılında meydan, spor tesisi, Pazar alanı, otopark, çocuk parkı ve yeşil alan yatırımları için, toplam 102 bin 300 metrekarelik alanda kamulaştırma gerçekleştirdiklerini, bunun karşılığı olarak yer sahiplerine de 43 milyon TL kamulaştırma bedeli ödediklerini ifade eden Dündar, “Osmangazi, bu yönüyle baktığınız zaman belediyecilik adına en pahalı hizmetin yapıldığı bir ilçe. Bazen yapmayı planladığımız park, meydan ve spor sahası gibi tesisler için, inşaat maliyetinin 5-10 katı parayı kamulaştırmaya veriyoruz. Kamulaştırma bedelleri bütçemizde çok önemli bir yer tutuyor. Ama, ne olursa olsun, Osmangazi’ye nefes aldıracak, kenti daha yaşanabilir bir hale getirecek bu projelerimizi bir bir gerçekleştireceğiz.

Başkan Mustafa Dündar, yıkımlar sonucu elde edilecek alana, çocuklar için oyun alanı, oturma alanı ve fitness aletlerinin bulunduğu bir spor alanı yapılacağını, Yeşilova Cami çevresinde kamulaştırma çalışmalarında sona gelinen alanla birlikte mahalleye, 2014 yılı içerisinde güzel bir meydan kazandırılacağını söyledi.

Bu Haberi Paylaşın