Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Yıldırım’a botanik park

28.04.2014

16707_DSC_7470_201404250928Bursa Büyükşehir Belediyesi, Vakıfköy’den başlayıp Ankara Yolu’na kadar uzanacak 300 bin metrekarelik alanda yapacağı Vakıf Botanik Parkı projesinin ihalesine çıkıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Ankara Yolu’nun altına nefes aldıracak dev bir botanik parkı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Soğanlı’da Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker tarafından yaptırılan botanik parkın ardından ikinci botanik park olma özelliğini taşıyacak olan Vakıf Botanik Parkı, Vakıfköy’den başlayacak ve Ankara Yolu’na kadar uzanacak. Toplam alanı 300 bin metrekare olan parkın ilahesine yakında çıkacak olan Büyükşehir Belediyesi, projenin tamamını kısa sürede hizmete almayı planlıyor.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın yaşanabilir ve yeşil olması yolundaki çalışmaları hızla sürdürdüklerini belirterek, Vakıf Botanik Parkı’nın kentin en büyük parklarından biri olacağını kaydetti. Özellikle Osmangazi ve Yıldırım gibi yeşil alan miktarı az olan bölgelerde bu tür çalışmalara ağırlık verdiklerini belirten Başkan Altepe, “Bursa’da yaklaşık 2 milyon metrekarelik alanı parklandırdık. Şimdi de Yıldırım’ın Vakıf bölgesindeki 300 bin metrekarelik alanı bu silsileye katmak için kolları sıvadık” dedi. Vakıf Botanik Parkı’yla ilgili çalışmalara yaklaşık 1 yıl önce başladıklarını fakat tahsis işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle çalışmaları tamamlayamadıklarını vurgulayan Başkan Altepe, “Daha önce buraya ıhlamur, sedir ve çam türündeki yetişmiş ağaçları nakletmiştik. Şimdi tüm tahsis işlemleri tamamlandı. Son düzenlemeleri de yaparak yakında ihaleye çıkmak ve çalışmaları tamamlamak istiyoruz” diye konuştu.

Vakıfköy ile Ankara Yolu arasında toplam 300 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Vakıf Botanik Parkı, Ankara Yolu’nun altını farklı bir çehreye büründürecek. Bursalıların toplanıp buluşabileceği ve güzel vakit geçirebileceği parkta, oturma ve yürüyüş gruplarının yanı sıra rekreasyon alanları, futbol, voleybol ve basketbol sahaları, tematik bahçeler yer alacak. 11 bin metrekarelik gölet de bulunacağı parkta çeşitli sosyal alanlar da bulunacak.

Bu Haberi Paylaşın