Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Yoroz’da Çevre Haftası

08.06.2013

05-09 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası etkinlikleri Ordu’da düzenlenen etkinliklerle başladı.

Yoroz Kent Ormanında düzenlenen Çevre Yürüyüşü organizasyonu öncesinde gerçekleşen etkinlikte, Vali Kenan Çiftçi ve Başkan Seyit Torun’da birer konuşma yaptılar. Başkan Seyit Torun yaptığı konuşmada şu açıklamayı yaptı;

“ Bundan  41 yıl önce İsveç’in Stockholm kentinde insan oğlunun çevreye verdiği tahribatı azaltmak ve çevre duyarlılığını artırmak için Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir. Alınan bu karar doğrultusunda Ülkemizde Haziran ayının ikinci haftasını Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaya başlamıştır.

Ancak, şu anda dünyanın geldiği noktayı dikkatle takip ettiğimizde çevre konusunda bu zamana kadar alınan önlemlerin ya da yapılan uygulamaların istenen sonucu vermediği gün gibi aşikardır. İnsanlığın özellikle son elli yılda meydana getirdiği teknolojik gelişme, çevrenin ve doğanın kendini yenileyebilme yada uyum sağlama hızının çok ilerisine geçmiş, birçok canlı türünün yok olmasının yanında çevresel felaketlerin sayısı hızla artırmış, çoğu yerde de insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır.

Bugün geldiğimiz nokta çevre konusunda gerek uluslar arası kuruluşların gerekse ülkelerin aldığı kararları gözden geçirmesini zorunlu kılmaktadır. Bugün dünyanın neresinde olursak olalım yapılan yasal düzenlemeler çevreyi korumaya yeterli olmamıştır. Onun için çevre bilincini geliştirecek önlemler alınmalı, gençlerimizin çevreye olan duyarlılığını artıracak düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

Artık, dünyanın her hangi bir uzak bölgesinde yaşanan çevre felaketinin bizleri de çok yakından etkileyeceğini bilmeli, insanlık olarak ortak sorumluluk bilinci ile hareket ederek çevreye ve doğaya elbirliği ile sahip çıkmalıyız.

Ordu Belediyesi olarak bizler bu bilinçle hareket ediyor ve kentleşmenin çevreye verdiği zararları en aza indirebilmek için önemli çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarda çok önemli mesafeler aldık. Kısa zamanda özellikle denizlerimiz başta olmak üzere kentin yaşam alanlarını korumak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Belediyemizce yürütülen Derin Deniz Deşarjı Projesini tamamladık. Kentsel atık sularımızla mücadelemizin ilk ayağı olarak derin deniz deşarjını hizmete soktuk. Karada 960 metre, denizde 2000 metreyi bulan uzunluğu ile aratılmış suyun bile kıyıdan uzakta deşarj edilmesinin alt yapısını kurduk. Denizi ile barışan Ordululara,  sahip olduğumuz eşsiz kıyılarımız için mavi bayrak kazandıracağız.

Bununla da yetinmedik. Türkiye’nin  en büyük hibeli Atık Su Arıtma Tesisinin Projesi’ni hayata geçirdik.25 milyon 635 bin avro’luk projemizin %85’i Avrupa Birliği, %6’sı Bakanlık, % 9’u olan 2 milyon 307 bin 150 avro suda Belediyemiz tarafından finanse edilmektedir.

Kentin yılların kanayan yarası olan kanalizasyon sorunlarına neşter atarak, başta Bülbül deresi olmak üzere bir çok noktada kontrolleri sağladık. Kaçak akıntıların önüne geçtik. 1869 yılında 2004 yılına kadar 22bin195 metre döşenen kanalizasyon hatlarına, bizim göreve geldiğimiz 2004 yıldan itibaren 94 bin 990 metre hat ilave ettik. Bu rakam Ordu tarihinin % 42.75 ‘ine denk gelmektedir.

Tamamen kendi mühendislik bilgimiz ve öz kaynaklarımızla Katı Atık Ayrıştırma Tesisini faaliyete soktuk. Modern bir şekilde yönetilen tesiste teknolojinin tüm imkanları kullanılmaktadır. Bütün bu özverili çalışmaların sonunda yılda 3 bin 750 ton atığın kazanılmasını sağladık. Bu başarı bize yılda 1 milyon 312 bin liralık gelir getirdi. Çöpü kaynağında ayrıştırma ile yetinmeyerek, RDF tesisimizi kurduk. Bu tesisle çöp sorununun çözümünde % 100’e yaklaşan bir başarı sağladık. Tesisimiz çöpten enerji üretecek yakıtı sağlayacak bir ilki gerçekleştirdi. Artık Atıktan Yakıt Üretiyoruz.

Daha sayabileceğim birçok proje bugün Orduluların geleceğine yapılmış en önemli yatırımdır. “Bize Bu Dünya’nın Atalarımızın Mirası olmadığını, Çocuklarımızın Emaneti Olduğunu” her defasında hatırlayarak çalışmalarımızı bu yolda sürdürmeye kararlıyız.

Çünkü biliyoruz ki insan yaratılanların en kıymetlisi… Biz de bu kıymetin değerini bilerek, onun yaşayacağı ve hat ettiği yaşanabilir bir çevre için bundan sonra da azimle ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.”

Vali Kenan Çiftçi ise yaptığı konuşmada çevrenin insan hayatındaki önemine vurgu yaparak, Ziya Paşanın sözü ile konuşmasına başladı. “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz. Yani turizm’de çevre bilincinde çevrenin güzelliğinde örnek bir yer anlatılacaksa, gösterilecekse herhalde Türkiye’de gösterileceklerin ilk on içerisinde Ordu’nun çok önemli bir yeri var. Ordu kadar güzel bir yeri sanmıyorum ki kimse okumakla hayal edemez. Denizi doğası, kısacası her şeyiyle Ordu çok güzel. Ben burada Sayın Belediye Başkanımla birlikte Boztepe’ye çıktık. Oradan bu şehri seyretme fırsatı buldum. Güneşin doğuşunu izleme fırsatım oldu. İnanın dünya insanı Ordu’yu bilse, görse insandan nefes alacak yer bulamayız”.

Konuşmaların ardından şiir okuma, çevre andı ve folklor gösterileri yapıldı. Gösterilerin ardından ise Çevre konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törenin ardından ise Vali Kenan Çiftçi ve Başkan Seyit Torun’un da yer aldığı gurup Yoroz Tepesine yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

Bu Haberi Paylaşın